Bir Kozmetolojist (Kozmetik Uzmanı) ile Estetisyen Arasındaki Fark Nedir?

Güzellik, sınır tanımayan ve değişken bir olgudur. Aslında aynaya baktığımzda kendimiz iyi hissetmemizi sağlayan her şeydir diyebiliriz. Her zaman daha güzeli olabilir düşüncesinden yola çıkarak bizler için bir iyileştirme çabasına giren uzmanlar, pek çok bakım ürünleri ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu işlerle ilgilenen insanlar da kozmetolojist ve estetisyen olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu iki branş arasında ne gibi farklılıklar vardır, neler yaparlar ? Öncelikle kozmetoloji kavramını inceleyelim;

Kozmetoloji nedir

Kozmetoloji, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve vücut kokularını düzeltmek, korumak veya iyi bir durumda tutmak olan saç boyaları ve saç açıcılar da dahil bütün preparatları, maddeleri inceleyen ve geliştiren bilim dalıdır.

Kozmetolojist ise bu bakım ürünlerini ve yöntemlerini geliştiren uzmandır. Ancak bu alanda çalışan uzmanlar sadece kozmetik uzmanları değildir. Estetisyenler de kozmotolojinin önemli bir parçasıdır.

Estetisyen kimdir

Estetisyen, kusurları kapatmak veya güzeli daha da güzel yapmak adına gerekli tüm müdahaleleri, dokunuşları yapan kişidir.  Kozmetoloji alanında geliştirilmiş ürünleri en doğru şekilde hastalarına uygulayacak kişi estetisyendir. Bu açıdan baktığımızda bir estetisyen, kozmetolojiye dair birçok şeyi bilmek zorundadır. Aynı şekilde uzmanlar, dermatoloji hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü tüm bu branşlar birbiriyle bağlantılıdır.

Peki neden farklılar

Birbirine bu kadar yakın iki branşın aslında hem çok benzer hem de çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Kozmetik uzmanı insan cildini, bedenini iyileştirme adına gerek çeşitli bakım ürünleri üretir ve sağlık alanına katkı sağlar.

Estetisyen ise uygulama ile doğrudan insanların cildine müdahale eder. Ufak teknikler ile yapılan müdahaleler olduğu gibi son teknoloji ile yapılan büyük çapta tedavi yöntemleri de uygulanır. Doğallıktan uzaklaşmadan bilim ve teknoloji doğrultusunda insan hayatına yenilikler ve güzellikler katılır.

İki meslek arasında bir dayanışma söz konusudur. Kozmetik uzmanlarının geliştirdiği ürünleri ihtiyaç duyulduğu zaman estetik uzmanları tarafından kullanılır. Özellikle teknolojinin sürekli gelişmesi ile yenilikler giderek çoğalmaktadır. Kozmetik uzmanı da estetisyen de yeniliklere ayak uydurmalı ve farklı yöntemleri geliştirip uygulamalıdır.

KategoriAkademi
Anahtar Kelime

İletişim        0232 483 83 54