Efsaneler ve Gerçekler – Protez Tırnaklarla İligili Bilmedikleriniz

Çalışma hayatının yoğunluğu içerisinde bakımlı ve güzel görünmek özellikle kadınlar için önem arz eden bir durumdur. Her gün bu görüntüyü koruyabilmek adına çeşitli yöntemlere başvurulur. Kıyafet, saç, makyaj dışında önemli bir unsur daha vardır; tırnaklar…

Ufak bir detay gibi görünse de tırnaklar, her zaman göze çarpar. Temizliği, şıklığı yansıtırlar. Bazen sade ve bakımlı bir görünüm sağlarken bazen de dikkat çekici renkler ile kombinlerin vazgeçilmez bir parçasını oluştururlar. Sürekli manikür ile uğraşmak zorunda kalanlar için protez tırnak bir kurtuluş yolu olabilir. Kimisi de tırnak yeme problemlerinden ve bunun sonucundaki kötü görüntüden kurtulmak için bu yöntemi tercih eder.

Protez tırnak nedir, ne değildir

Öncelikle protez tırnak, takma tırnak ile aynı şey değildir. Takma tırnak herhangi bir yerden satın alınıp çok basit bir şekilde tırnağı kullanacak kişi tarafından takılabilir. Tabii takıldığı kadar çıkarılması da basittir. Günlük hayat içerisinde kolaylıkla yerinden çıkabilir. Kısa süreli kullanım için belki sorun olmayabilir ancak uzun bir süre kullanılması mümkün değildir. Protez tırnak ise aylarca kullanılabilir ve takma tırnağa göre çok daha doğal ve şık bir görünüm verir.

Protez tırnak nasıl yapılır

Olmayan bir tırnak üzerine değil, var olan tırnağın üzerine eklenerek yapılır. İlk olarak gerçek tırnağın üzerine koruyucu maddeler sürülür.Tırnak, gerçek tırnağın üzerine yapıştırıldıktan sonra sonradan takılan tırnak kendi tırnağınızın seviyesine gelene kadar törpülenir. Bu sayede aradaki yükseklik farkı ortadan kaldırılır ve yüzey eşit hale getirilir. Törpüleme işlemiyle yüzey eşitlendikten sonra akrilik kullanılır. Jel uygulaması da yapılabilir. Akrilik sürüldükten sonra yüzeydeki pürüzü yok etmek için tekrar törpüleme işlemi yapılır. Tırnağın üzerine yapılan bu işlem tırnağın parlamasını sağlar. İsteğe bağlı oje de sürülebilir.

Doğal tırnak zarar görür mü

İşi bilen kişiler tarafından takıldığında ve düzenli aralıklarla bakımı yapıldığı sürece gerçek tırnakta bir hasar oluşmaz. Ancak protez tırnak çıkarıldığı zaman altta kalan tırnakta incelme meydana gelebilir. Bu geçici bir durumdur, kısa sürede tırnak eski haline döner.

Kendiniz çıkartabilir misiniz

 Protez tırnak, gerçek tırnaktan özel sıvılar kullanılarak ayrılır. Bu sıvıları kullanmadan kendi imkânlarınızla takma tırnağı çıkarmaya çalışmak kalıcı sorunlara sebep olabilir. Çıkarma işleminin bu işin uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi daha doğru olacaktır.

İletişim        0232 483 83 54