Güneşlenme ve Solaryum

Cildin su içeriği ve esnekliği güneşlenme ve solaryumdan dolayı azalır. Bu nedenle daha hassas olur, anesteziden sonra bile acı seviyesi artar ve daha kolay kanar. Yeni  yapılan kalıcı makyajlar güneş ışığıyla doğrudan etkileşim halinde olmamalıdır çünkü bu durum iyileşme sürecini etkileyebilir. Kalıcı makyaj tedavisinden sonra  iki hafta  müşteri mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığından ve solaryumdan uzak durmalıdır. Eğer bu basit ve önemli kurallara uyulmaya devam edilirse kalıcı makyaj yaz aylarında bile yapılır.

Su, Plaj, Sağlıklı Yaşam

Kalıcı makyaj tedavisinden sonra, cilt suyla çok ıslatılmamalı, cildin çok ıslak ve nemli  olması durumunda pigmentler ayrılırken  arkasında leke bırakarak solabilir veya deriden ayrılabilir. Kalıcı makyajdan hemen sonra plaja gitmek yada sağlıklı yaşam programları yapmak  nem, su ve enfeksiyon riski nedeniyle yasaklanmıştır.

Dövme Yüzeyi Korunmalıdır

Herhangi bir çeşit mekanik yada ovma,kaşıma ,yarayı yolma gibi zarar verecek durumlar  yasaklanmıştır,müşteriler sabırlı olmalı ve yaranın kendiliğinden düşmesini beklemelidir,cilt yaraları düşer düşmez iyileşme süreci tamamlanır.

Dövme yüzeyi her türlü salgı,bulaşıcı malzeme,besin-maddeleri gibi zararlı olabilcek durumlardan korunmalıdır.

Uçuklar

Uçuklar genellikle doğal konturları bozarlar.Bu nedenle,uçuktan zarar gören (muzdarip olan ) insanların kalıcı dudak prosedürünü birkaç kez yaptırmaları gerekebilir.Bir kez uçuk çıkaran birinin vücudunda virüs uyku halinde kalır stres gibi önemli etkenler virüsü tekrar aktif hale getirir.

Kalıcı dudaklar promlemlere neden olabilecek strese sebep olabilirler. Fakat bunun bir çözümü vardır, anti-uçuk ilaçları kullanılarak bu durum önlenebilir. Doktor talep üzerine böyle ilaçlara reçete yazabilir( Tel viran, Herpesin). Müşteri kalıcı makyaj tedavisinden üç gün önceden bu ilaçları almaya başlamalıdır ve kalıcı makyajdan sonra üç gün boyuncada almayı bırakmamalıdır, yani ilaçlar düzenli olarak 1 hafta boyunca kullanılmalıdır. Kişinin güçlü ve daha aktif bir uçuğa sahip olması durumunda,ilacın açıklamasına ve doktora danışılarak daha yükse dozda kullanılabilinir.

Kontakt Lensler,Yapay Kirpikler

Kalıcı kaş ve eyeliner öncesinde takma kirpikler ve kontakt lensler çıkarılmalıdır aksi tadirde prosedürün yapılmasına engel olurlar.İki hafta sonra,kalıcı makyaj iyileştiğinde tekrar takılabilirler.

Enfeksiyon

Kalıcı makyajın öncesinde ve sonrasında,cilt geniş spectrumlu,alkollü olmayan bazı anstiseptiklerle sterilize edilmelidir. Kullanılan aletler  tek kullanımlık, kullan-at iğneler/hijyen modülleri kullanıldığından beri temizlerdir. Çalışırken kullandığımız her alet(araç-gereç) strerilize olmalıdır ya da tek kullanımlı plastik film içine sarılmış olmalıdır (El modülü, lamba vs).

Bu yolla müşteri herhangi bir çeşit enfeksiyondan korunmuş olacaktır.İyileşme aşamasında,eğer müşteri sonraki bakım kurallarına uymaya devam etmezse(örneğin sos kaplı yiyecekler yerse) yara enfeksiyon kapabilir. Bu gibi durumlarda,antiseptik alınarak dikkatlice enfeksiyonlu bölgeye uygulanmalıdır. Sterilizasyondan sonra Bepanthen Plus gibi kremler kullanılmasını tavsiye ediyorum. Eğer zaman içerisinde yara sterilize edilir ve kremlenirse, pigmentasyon zarar görmez.

Acı Düzeyini Azaltmak İçin Hastalar (Müşteriler) Ne Yapabilir

Kalıcı makyaj tedavisinden hemen önce,müşteri(hasta) dinlenmeli ve yeterince uyumalıdır. Yorgun ve uykusuz olmak acı seviyesini düşürür ve sabırsızlığa neden olur. Hastanın tedaviden sonra yeterli vakti olmalıdır,bir yerlere gitmek için acele etmemelidir. İnsanların bunun neden bu kadar önemli olduğunun fark etmesi gerekir, eğer acele edersek artan stres seviyesinden dolayı her şeye  daha az toleranslı olmaya başlarız.

Prosedürden önce yeterli beslenme önemlidir,açlık olumsuz bir rol oynayabilir.

Adetten iki gün önce ve sonrasında kalıcı makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır çünkü bu dönemde acı hissi artacaktır.

Evde Sonraki Bakım

Kalıcı makyajlara iyileşme süreci ve deri değiştirmesi bitene kadar 7-10 gün boyunca bakım yapılmalıdır.Pigmentlerin yüzeyi korumak amaçlı ince bir tabaka kremle kapatılmalıdır. Eğer müşteri bunu tüm iyileşme süresi boyunca düzenli olarak yapmazsa pigment kaybından dolayı kalın bir yara izi görülebilir.

Çok kalın bir şekilde de kremlenmemeli çünkü bu “sauna etkisi”ne neden olabilir ve cildi çok fazla yumuşatabilir. Kalıcı makyaj tedavisinden sonra yara doğrudan suyla temas etmemeli, özellikle de vıcık vıcık olmasına izin vermeyin.

Daha öncede belirtildiği gibi 2 hafta boyunca doğrudan güneş ışığına çıkmaktan ve solaryumdan uzak durun.

Yeni yapılan kalıcı makyajın enfeksiyon riski oldukça yüksektir ve bundan kaçınılmalıdır.Yara izini kaşıma ve ya ovma kesinlikle yasaktır!

Yüzeyin soğuması ağrıya ve iyileşme sürecine yardımcı olur ama sadece yüzey  tamamen kuru olduğunda. Bu amaçla ben buz jel paketini tavsiye ederim,dikkatli olun ayrıca cilt donmuş olmamalı.

Kalıcı Kaş Sonrası Bakım Kremleri

E vitamini kremleri,vazelin.

Kalıcı Eyeliner Sonrası Bakım Kremleri

Özellikle,göz çevresi için yapılan kremler kalıcı eyeliner sonrasında bakım kremleri olarak kullanılabilinir.Bu ürünler akerjik reaksiyonlara neden olmaz.Vazelin bazlı kremler gözkapağının üzerinde kullanılmamalıdır çünkü gözün içine kaçarsa hasta alerjik konjoktivit olabilir(göz iltihabı).

Kalıcı Dudak Sonrası Bakım Kremleri

Dudak balmları, marigold balm (kadife çiçeği kremi), shea yağı, E vitamini kremleri.

WeCreativez WhatsApp Support
Hoşgeldiniz, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?